Specifications
| SERIES | CM26 |
|---|---|
| ACTUATION | Electrical |
| VALVE FUNCTION | Dual 5/2 Single Solenoid |
| THREAD TYPE | G |
| BASE SIZE | 0 |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| SOLENOID CONNECTION TYPE | EN 175301-803 Form C |
| RESET | Solenoid |
| LENGTH | 12.29 in (312.2 mm) |
| WIDTH | 4.74 in (120.4 mm) |
| HEIGHT | 4.37 in (110.9 mm) |
| WEIGHT | 5.85 lb (2.7 kg) |
| INLET SIZE | 1/4" |
| OUTLET SIZE | 1/4" |
| EXHAUST SIZE | Built in Silencer |
| CV (1-2) | 0.8 |
| CV (1-4) | 0.6 |
| CV (2-3) | 0.5 |
| CV (4-5) | 1.1 |
| STATUS INDICATOR | Pressure Switch |
| STATUS INDICATOR CONNECTION TYPE | EN 175301-803 Form A |
| CONSTRUCTION | Double Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mount |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 122 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLOW MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE MAX | 150 psi (10 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 4 |
| PL RATING | PL e |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 3 |
| DGUV CERTIFICATION | Yes |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |