Specifications
| SERIES | SV27 |
|---|---|
| CONSTRUCTION | Poppet |
| BODY SIZE | 3/4" |
| PORTS 1-2 FLOW | 10.3 Cv (10135 Nl/min) |
| LENGTH | 5.0 in (127 mm) |
| WIDTH | 3.3 in (84 mm) |
| HEIGHT | 8.5 in (215 mm) |
| WEIGHT | 5.0 lb (2.3 kg) |
| VALVE FUNCTION | 2/2 Pneumatic PO Check |
| ACTUATION | Electrical |
| PRESSURE RELEASE TYPE | DPST Switch |
| PORT 1 SIZE | 1" |
| PORT 2 SIZE | 1" |
| THREAD TYPE | G |
| VOLTAGE | 230/240 VAC |
| POWER CONSUMPTION | 87 VA inrush, 30 VA holding |
| ELECTRICAL CONNECTION | CNOMO |
| MOUNTING | Inline |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLOW MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 40 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N; Fluorocarbon |
| SAFETY CATEGORY | Category 2 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 2 |
| DGUV CERTIFICATION | Yes |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |