Specifications
| SERIES | SV27 |
|---|---|
| CONSTRUCTION | Poppet |
| BODY SIZE | 1-1/4" |
| PORTS 1-2 FLOW | 29 Cv (28536 Nl/min) |
| LENGTH | 5.7 in (145 mm) |
| WIDTH | 3.8 in (99 mm) |
| HEIGHT | 8.6 in (218 mm) |
| WEIGHT | 11 lb (5.0 kg) |
| VALVE FUNCTION | 2/2 Pneumatic PO Check |
| ACTUATION | Pneumatic |
| PRESSURE RELEASE TYPE | DPST Switch |
| PORT 1 SIZE | 1-1/4" |
| PORT 2 SIZE | 1-1/4" |
| THREAD TYPE | G |
| MOUNTING | Inline |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLOW MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N; Fluorocarbon |
| SAFETY CATEGORY | Category 2 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 2 |
| DGUV CERTIFICATION | Yes |
| CE CERTIFICATION | Yes |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | Yes |