Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | CP |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| NUMBER OF STATIONS | 4 |
| FUNCTION | 2/2 Single Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| RETURN | Spring Assisted Air |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 2-1/2" |
| OUTLET PIPE SIZE | 2-1/2" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Base Mount |
| PILOT TYPE | Internal/External |
| MANUAL OVERRIDE | Locking |
| AVG CV | 108 |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 5.8 watts nominal, 6.5 watts maximum |
| CONNECTION | EN 175301-803 Form A |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 145 psig (vacuum to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 10.8 in (274.4 mm ) |
| WIDTH | 6.13 in (155.8 mm ) |
| HEIGHT | 10.32 in (268.9 mm ) |
| WEIGHT | 5.2 lb (2.4 kg ) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Acetal & Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |