Specifications
| SERIES | 27 |
|---|---|
| CONSTRUCTION | Poppet |
| BODY SIZE | 3/4" |
| PORTS 1-2 FLOW | 9 Cv (8856 Nl/min) |
| LENGTH | 4.45 in (113 mm) |
| WIDTH | 3.15 in (80 mm) |
| HEIGHT | 4.42 in (112 mm) |
| WEIGHT | 2.3 lb (1.0 kg) |
| VALVE FUNCTION | 2/2 Pneumatic PO Check |
| DEFAULT | Normally Closed |
| ACTUATION | Pneumatic |
| PRESSURE RELEASE TYPE | Not Included |
| PORT 1 SIZE | 3/4" |
| PORT 2 SIZE | 3/4" |
| THREAD TYPE | NPT |
| MOUNTING | Inline |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLOW MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |
| SAFETY CATEGORY | Category 1 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 2 |
| DGUV CERTIFICATION | No |
| CE CERTIFICATION | No |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | No |