Specifications
| SAFETY FUNCTION | Block & Bleed |
|---|---|
| VALVE TYPE | Directional Control |
| SERIES | HBB Series |
| CONSTRUCTION | Redundant Spool |
| ISO SIZE | D07 |
| PORT SIZE (P1 & P2) | 1-1/4 |
| PORT (T) | 1-1/2 |
| LENGTH | 6.0 in (152.4 mm) |
| LENGTH (MM) | 152.4 |
| WIDTH | 9.75 in (247.7 mm) |
| WIDTH (MM) | 247.7 |
| HEIGHT | 13.0 in (330.7 mm) |
| HEIGHT (MM) | 330.7 |
| WEIGHT | 131.9 lb (59.8 kg) |
| WEIGHT (KG) | 59.8 |
| FLANGE (P1 & P2) | Code 62 |
| FLANGE (T) | Code 61 |
| FLOW RATE | 0 to 50 gpm |
| MOUNTING | Base Mount |
| ACTUATION | Electrical |
| VALVE FUNCTION | Dual 3/2 Single Solenoid |
| MONITORING | External |
| RETURN | Spring |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| DUTY CYCLE | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 30 watts |
| SOLENOID CONNECTION TYPE | EN 175301-803 Form A |
| INDUCTIVE POSITION SWITCH | PNP |
| SWITCH CURRENT CONSUMPTION (MAX) | 400mA |
| AMBIENT TEMPERATURE | -4 to 160 F (-20 to 71 C) |
| AMBIENT TEMPERATURE (CELSIUS) | -20 to 71 |
| MEDIA TEMPERATURE | -4 to 140 F (-20 to 60 C) |
| MEDIA TEMPERATURE (CELSIUS) | -20 to 60 |
| OPERATING PRESSURE (MAX) | 5000 psi (344 bar) |
| OPERATING PRESSURE (MAX BAR) | 344 |
| FLOW MEDIA | Mineral Oil HLP, HL-DIN 51524; Vegetable Oil HETG - VMDA 24568 |
| VALVE BODY & MANIFOLD MATERIAL | Ductile Iron |
| SPOOL MATERIAL | Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |