Specifications
| SAFETY FUNCTION | Block & Bleed |
|---|---|
| VALVE TYPE | Directional Control |
| SERIES | HBB Series |
| CONSTRUCTION | Redundant Spool |
| ISO SIZE | D05 |
| PORT SIZE (P1 & P2) | SAE-12 |
| PORT (T) | SAE-12 |
| LENGTH | 12.3 in (311.9 mm) |
| LENGTH (MM) | 311.9 |
| WIDTH | 7.5 in (190.5 mm) |
| WIDTH (MM) | 190.5 |
| HEIGHT | 7.2 in (182.5 mm) |
| HEIGHT (MM) | 182.5 |
| WEIGHT | 53.4 lb (24.2 kg) |
| WEIGHT (KG) | 24.2 |
| FLOW RATE | 0 to 20 gpm |
| MOUNTING | Base Mount |
| ACTUATION | Electrical |
| VALVE FUNCTION | Dual 3/2 Direct Single Solenoid |
| MONITORING | External |
| RETURN | Spring |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| DUTY CYCLE | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 36 watts |
| SOLENOID CONNECTION TYPE | EN 175301-803 Form A |
| INDUCTIVE POSITION SWITCH | PNP |
| SWITCH CURRENT CONSUMPTION (MAX) | 400mA |
| AMBIENT TEMPERATURE | -4 to 160 F (-20 to 71 C) |
| AMBIENT TEMPERATURE (CELSIUS) | -20 to 71 |
| MEDIA TEMPERATURE | -4 to 140 F (-20 to 60 C) |
| MEDIA TEMPERATURE (CELSIUS) | -20 to 60 |
| OPERATING PRESSURE (MAX) | 5000 psi (344 bar) |
| OPERATING PRESSURE (MAX BAR) | 344 |
| FLOW MEDIA | Mineral Oil HLP, HL-DIN 51524; Vegetable Oil HETG - VMDA 24568 |
| VALVE BODY & MANIFOLD MATERIAL | Ductile Iron |
| SPOOL MATERIAL | Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |