Specifications
| PORT SIZE (IN) | 1/2" |
|---|---|
| PORT SIZE (OUT) | 1/2" |
| PORT SIZE (EXHAUST) | 1" |
| PORT THREAD | NPT |
| CV (IN-OUT) | 3.7 |
| VOLTAGE | 120 VAC |
| MOUNTING TYPE | Base Mounted |
| INLET SIDE | Right Side |
| STATUS INDICATOR | Pressure Switch |
| MONITOR TYPE | Externally Monitored |
| OVERRIDE | Without Override |
| RESET TYPE | N/A |
| INPUT TO MAIN SOLENOID | Independent |
| SWITCHES FOR EXTERNAL MONITORING | Pressure Switches Included |
| SOLENOID CONNECTION | DIN |
| STATUS INDICATOR CONNECTION | DIN |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF