Specifications
| PORT SIZE | 4mm |
|---|---|
| PORT THREAD | - |
| FILTER TYPE | 0.3 µm |
| DRAIN TYPE | Automatic |
| BOWL TYPE | Metal |
| BOWL SIZE | 2 oz (60 ml) |
| FILTER MATERIAL | Borosilicate Glass |
| PORT TYPE | Tube Fittings |
| MOUNTING | Modular |
| MAXIMUM FLOW | 11 scfm |
| FLOW MEDIA | Compressed Air |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 150 F (4 to 66 C) |
| INLET PRESSURE RANGE | Up to 200 psig (14 bar) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 150 F (4 to 66 C) |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF