Specifications
| PORT SIZE | 1/2 |
|---|---|
| PORT THREAD | NPTF |
| FILTER TYPE | 0.3 µm |
| DRAIN TYPE | No fitting - 1/4" NPT |
| BOWL TYPE | Metal |
| BOWL SIZE | 5.1 oz (151 ml),6 oz (180 ml),10 oz (300 ml) |
| FILTER MATERIAL | Borosilicate Glass |
| PORT TYPE | Threaded Ports |
| GAUGE | Small Slide |
| MOUNTING | Modular |
| MAXIMUM FLOW | 125 scfm |
| FLOW MEDIA | Compressed Air |
| INLET PRESSURE RANGE | 30 to 200 psig (2 to 14 bar) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 79 C) |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 79 C) |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF