Specifications
| FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
|---|---|
| COALESCING FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| ADSORBING FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| FILTER BOWL SIZE | 5.1 oz (151 ml) |
| COALESCING FILTER BOWL SIZE | 5.1 oz (151 ml) |
| ADBSORBING FILTER BOWL SIZE | 5.1 oz (151 ml) |
| MAXIMUM FLOW | 65 scfm |
| COALESCING FILTER MATERIAL | Borosilicate Glass |
| COALESCING FILTER TYPE | 0.01 µm |
| FILTER DRAIN TYPE | Manual |
| INLET PRESSURE RANGE | 0 to 150 psig (0 to 10 bar) |
| PORT SIZE | 1/4 |
| PORT THREAD | BSPP |
| PORT TYPE | Threaded Port |
| MOUNTING | Modular |
| FLOW MEDIA | Compressed Air |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 125 F (4 to 52 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 125 F (4 to 52 C) |
PDF Documents
Product Catalog
Open PDF