Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | W66 |
| VALVE STANDARD | ISO 15407-2 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 5/2 Double Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Detented |
| CONSTRUCTION | Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mounted |
| CONNECTION | 4-pin, M12 micro |
| PILOT TYPE | External |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| SIZE | 01 (26 mm) |
| AVG CV | 1.1 |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| POWER CONSUMPTION | 6.0 watt |
| AMBIENT TEMPERATURE | 5 to 120 F (-15 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 5 to 120 F (-15 to 50 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 145 psig (9.9 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | 25 psig (1.73 bar) |
| LENGTH | 1.02 in (26 mm) |
| WIDTH | 5.10 in (130 mm) |
| WIDTH (MM) | 130 |
| HEIGHT | 1.66 in (42 mm) |
| WEIGHT | 0.6 lb (0.25 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |