Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | W66 |
| VALVE STANDARD | ISO 15407-2 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 5/3 Double Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| CENTER POSITION | Power |
| RETURN | Detented |
| CONSTRUCTION | Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mounted |
| CONNECTION | 4-pin, M12 micro |
| PILOT TYPE | External |
| MANUAL OVERRIDE | Locking |
| SIZE | 02 (18 mm) |
| AVG CV | 0.55 |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| POWER CONSUMPTION | 6.0 watt |
| AMBIENT TEMPERATURE | 5 to 120 F (-15 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 5 to 120 F (-15 to 50 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 145 psig (9.9 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | 30 psig (2.07 bar) |
| LENGTH | 0.72 in (18 mm) |
| WIDTH | 4.43 in (113 mm) |
| WIDTH (MM) | 113 |
| HEIGHT | 1.68 in (43 mm) |
| WEIGHT | 0.4 lb (0.16 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |