Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | W60 |
| VALVE STANDARD | ISO 5599-1 |
| APPLICATION | Standard Temperature |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 5/3 Double Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| CENTER POSITION | Closed |
| RETURN | Detented |
| CONSTRUCTION | Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mount |
| PILOT TYPE | External |
| SIZE | 1 |
| AVG. CV | 0.8 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | Must be ≥ inlet pressure |
| LENGTH | 1.7 in (42 mm) |
| WIDTH | 4.3 in (108 mm) |
| HEIGHT | 1.8 in (47 mm) |
| WEIGHT | 0.8 lb (0.4 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Bar Stock Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |