Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | W60 |
| VALVE STANDARD | ISO 5599-1 |
| APPLICATION | Standard Temperature |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 5/2 Single Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| CONSTRUCTION | Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mount |
| CONNECTION | EN 175301-803 Form A |
| PILOT TYPE | Internal/External |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| SIZE | 3 |
| AVG. CV | 3.8 |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 5.8 watts nominal, 6.5 watts maximum |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | Must be ≥ inlet pressure |
| LENGTH | 2.6 in (65 mm) |
| WIDTH | 6.3 in (160 mm) |
| HEIGHT | 4.9 in (124 mm) |
| WEIGHT | 3.5 lb (1.6 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Bar Stock Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |