Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | W64 |
| VALVE STANDARD | ISO 5599-1 |
| APPLICATION | High Temperature |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 5/2 Single Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Base Mount |
| PILOT TYPE | External |
| SIZE | 2 |
| AVG. CV | 2.0 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 220 F (4 to 105 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 220 F (4 to 105 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | Must be ≥ inlet pressure |
| LENGTH | 2.1 in (54 mm) |
| WIDTH | 5.1 in (130 mm) |
| HEIGHT | 2.1 in (54 mm) |
| WEIGHT | 1.3 lb (0.6 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Bar Stock Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Aluminum & Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Fluorocarbon |