Specifications
| ACTUATION | Pneumatic |
|---|---|
| MOUNTING | Inline |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| APPLICATION | Vacuum |
| FUNCTION | 2/2 |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| PILOT TYPE | External |
| RETURN | Spring |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 3/8" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/2 |
| PORTS 1-2 FLOW | 2.2 Cv (2200 Nl/min) |
| AMBIENT TEMPERATURE | 0 to 300 F (-17 to 150 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (Vacuum to 10 bar) |
| OPERATING PRESSURE (BAR) | Vacuum to 10 |
| LENGTH | 3.56 in (90 mm) |
| WIDTH | 3.11 in (79 mm) |
| HEIGHT | 3.71 in (94 mm) |
| WEIGHT | 1.8 lb (0.8 kg) |
| SIZE | 3/8" |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Aluminum and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Fluorocarbon |
PDF Documents
Product Catalog - 21 Series Vacuum
Open PDF