Specifications
| ACTUATION | Pneumatic |
|---|---|
| MOUNTING | Inline |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| APPLICATION | Vacuum |
| FUNCTION | 2/2 |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| PILOT TYPE | External |
| RETURN | Spring |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1-1/4" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1-1/4 |
| PORTS 1-2 FLOW | 29 Cv (29000 Nl/min) |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (Vacuum to 10 bar) |
| OPERATING PRESSURE (BAR) | Vacuum to 10 |
| LENGTH | 6.63 in (168 mm) |
| WIDTH | 4.09 in (104 mm) |
| HEIGHT | 7.49 in (190 mm) |
| WEIGHT | 11.0 lb (5.0 kg) |
| SIZE | 1-1/4" |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Aluminum and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |