Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 21 |
| APPLICATION | High Temperature |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 Single Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1/2" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1/2" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| PILOT TYPE | External |
| SIZE | 3/8 |
| AVG CV | 4.0 |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| AMBIENT TEMPERATURE | 0 to 250 F (-17 to 122 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 0 to 300 F (-17 to 150 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | Equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 3.56 in (90 mm) |
| WIDTH | 3.11 in (79 mm) |
| HEIGHT | 3.71 in (94 mm) |
| WEIGHT | 1.8 lb (0.8 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Aluminum and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Fluorocarbon |