Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 21 |
| APPLICATION | Low Temperature |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 2/2 Single Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| THREAD TYPE | NPT |
| INLET PIPE SIZE | 1-1/2" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1-1/2" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| PILOT TYPE | External |
| SIZE | 1-1/4 |
| AVG CV | 21.0 |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 120 F (-40 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | Equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 6.63 in (168 mm) |
| WIDTH | 4.09 in (104 mm) |
| HEIGHT | 7.49 in (190 mm) |
| WEIGHT | 11.0 lb (5.0 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Aluminum and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Fluorocarbon |