Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | W65 |
| VALVE STANDARD | ISO 5599-2 |
| APPLICATION | Standard Temperature |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 5/3 Double Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| CENTER POSITION | Open |
| RETURN | Detented |
| CONSTRUCTION | Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mounted |
| PILOT TYPE | External |
| SIZE | 1 |
| AVG CV | 1.0 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 1.63 in (41.4 mm) |
| WIDTH | 4.86 in (123.5 mm) |
| HEIGHT | 2.71 in (68.8 mm) |
| WEIGHT | 0.8 lb (0.4 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |