Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | W65 |
| VALVE STANDARD | ISO 5599-2 |
| APPLICATION | Standard Temperature |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 5/2 Single Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| CONSTRUCTION | Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mounted |
| CONNECTION | Hardwired |
| PILOT TYPE | Internal/External |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| SIZE | 1 |
| AVG CV | 1.0 |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 3.5 watts on DC (at 10 bar) |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 1.63 in (41.4 mm) |
| WIDTH | 6.36 in (161.6 mm) |
| HEIGHT | 2.71 in (68.8 mm) |
| WEIGHT | 1.5 lb (0.7 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |