Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | W65 |
| VALVE STANDARD | ISO 5599-2 |
| APPLICATION | Standard Temperature |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 5/3 Double Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Closed |
| CENTER POSITION | Closed |
| RETURN | Detented |
| CONSTRUCTION | Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mounted |
| CONNECTION | Hardwired |
| PILOT TYPE | Internal/External |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| SIZE | 2 |
| AVG CV | 2.3 |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 6.5 VA holding on 50 or 60 Hz |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | 15 to 150 psig (1 to 10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 2.0 in (50.8 mm) |
| WIDTH | 8.89 in (225.8 mm) |
| HEIGHT | 2.77 in (70.4 mm) |
| WEIGHT | 2.5 lb (1.2 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |