Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| USAGE MODELS | W70 |
| VALVE STANDARD | ANSI |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 5/3-Way, Double Direct Solenoid |
| CENTER POSITION | Open |
| RETURN | Detented |
| CONSTRUCTION | Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mount |
| CONNECTION | Hardwired |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| SIZE | 4 |
| AVG CV | 3.8 |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 140 VA inrush, 30 VA holding on 50 or 60 Hz |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (10 bar) |
| LENGTH | 3.5 in (88 mm) |
| WIDTH | 13.20 in (335 mm) |
| HEIGHT | 2.8 in (70 mm) |
| WEIGHT | 5.8 lb (2.6 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |