Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| USAGE MODELS | W70 |
| VALVE STANDARD | ANSI |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 5/2-Way, Double Pilot |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Detented |
| CONSTRUCTION | Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mount |
| CONNECTION | Hardwired |
| PILOT TYPE | External |
| SIZE | 2.5 |
| AVG CV | 2.5 |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | Equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 2.6 in (66 mm) |
| WIDTH | 5.70 in (145 mm) |
| HEIGHT | 2.63 in (67 mm) |
| WEIGHT | 2.0 lb (0.9 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |