Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| USAGE MODELS | W70 |
| VALVE STANDARD | ANSI |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 5/3-Way, Double Solenoid |
| CENTER POSITION | Closed |
| RETURN | Detented |
| CONSTRUCTION | Spool and Sleeve |
| MOUNTING | Base Mount |
| CONNECTION | Hardwired |
| PILOT TYPE | Internal/External |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| SIZE | 2.5 |
| AVG CV | 2.5 |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 140 VA inrush, 30 VA holding on 50 or 60 Hz |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | Equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 2.63 in (67 mm) |
| WIDTH | 8.80 in (224 mm) |
| HEIGHT | 3.57 in (91 mm) |
| WEIGHT | 4.0 lb (1.8 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |