Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 80 |
| VALVE STANDARD | SAE |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 5/2 Double Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Detented |
| CONSTRUCTION | Spool & Sleeve |
| MOUNTING | Base Mounted |
| CONNECTION | 5-pin Mini |
| PILOT TYPE | Internal/External |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| SIZE | 500 |
| AVG CV | 8 |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 87 VA inrush, 30 VA holding on 50/60 Hz |
| WIRING SPECIFICATION | Chrysler |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 3.0 in (76 mm) |
| WIDTH | 11.25 in (286 mm) |
| WIDTH (MM) | 286 |
| HEIGHT | 4.8 in (121 mm) |
| WEIGHT | 9.5 lb (4.3 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |