Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 80 |
| VALVE STANDARD | SAE |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 5/2 Double Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Detented |
| CONSTRUCTION | Spool & Sleeve |
| MOUNTING | Base Mounted |
| CONNECTION | Hardwired |
| PILOT TYPE | Internal/External |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| SIZE | 125 |
| AVG CV | 1.4 |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 8 watts |
| AMBIENT TEMPERATURE | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 1.8 in (45 mm) |
| WIDTH | 5.50 in (140 mm) |
| WIDTH (MM) | 140 |
| HEIGHT | 5.1 in (129 mm) |
| WEIGHT | 3.5 lb (1.6 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |