Specifications
| VALVE TYPE | Directional Control |
|---|---|
| SERIES | 80 |
| VALVE STANDARD | SAE |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Electrical |
| FUNCTION | 5/2 Single Solenoid |
| DEFAULT POSITION | Normally Open |
| RETURN | Spring |
| CONSTRUCTION | Spool & Sleeve |
| MOUNTING | Base Mounted |
| CONNECTION | 5-pin Mini |
| PILOT TYPE | Internal/External |
| MANUAL OVERRIDE | Non-locking |
| SIZE | 250 |
| AVG CV | 4 |
| VOLTAGE | 110/120 VAC |
| DUTY RATING | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 8 VA inrush, 6 VA holding on 50/60 Hz |
| WIRING SPECIFICATION | Ford |
| AMBIENT TEMPERATURE | 6.5 (2.9) |
| MEDIA TEMPERATURE | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered air |
| OPERATING PRESSURE | Vacuum to 150 psig (10 bar) |
| PILOT SUPPLY MINIMUM | equal to or greater than inlet pressure |
| LENGTH | 2.6 in (66 mm) |
| WIDTH | 6.40 in (160 mm) |
| WIDTH (MM) | 160 |
| HEIGHT | 5.6 in (142 mm) |
| WEIGHT | 6.5 lb (2.9 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |
| POPPET/SPOOL MATERIAL | Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |